تبلیغات
سایت تخصصی علوم دامی ایران
  • تازه ترین مطالب:
آخرین مطالب
نکاتی چند در مورد مصاحبه های دکتری
نکاتی چند در مورد مصاحبه های دکتری

برخی از دوستان که در مرحله اول آزمون دکترا موفق به کسب رتبه شده و به مصاحبه دعوت شده بودند به وضوح در جریان هستند که این مرحله حتی از خود کنکور هم حساس تر و نسبتا سخت تر می باشد.

چون وارد مکانی میشوید که چندین استاد زبر دست (از 4 تا 10) توانایی های علمی و عمومی شما رو زیر ذره بین میگیرند.

با توجه به اینکه من با چندین نفر از دوستانی که این مرحله رو پشت سر گذاشته اند هم کلام بوده و خودم نیز 3 بار تجربه کرده ام لازم میدونم نکاتی را خدمت علاقه مندان ادامه تحصیل در مقطع دکتری عرض کنم :

1) مهم ترین اصل در این جلسات حفظ خونسردی و نداشتن استرس است . چون استرس باعث میشه همه دانسته هاتون از ذهنتون بپره و شما رو کمتر از اون چیزی که هستید نشون بده.

2) مورد دوم که اون هم اهمیت بیشتری داره داشتن اعتماد به نفس است. اکثر مواقع هیات ممتحن سعی در آزمودن اعتماد به نفس شخص دارند به گونه ای که جوابهای خلاف واقع به سوالات خود میدهند تا ببیند شخص به دانسته های خود اعتماد دارد یا از روی شانس جواب داده است. بنابراین باید محکم و قاطع جواب داده و از کلی گویی پرهیز کنید.

3) باید مطالبی در مورد کلیات رشته تحصیلی مورد نظر بدونید. مثلا در علوم دامی بیشتر بر روی وضعیت دام های مختلف در کشور ، میران تولیدات هریک از محصولات ، تفکیک دام بر اساس تولید و منطقه آب و هوایی ، کمبود های موجود در هریک از بخش ها ، معضلات پیش روی صنعت و مشکلات موجود در هریک از گرایش ها و راه حل آنها و... تمرکز میکنند.

4) پایان نامه ای که در مقطع کارشناسی ارشد انجام داده اید بسیار مهم است ، مثلا در برخی دانشگاه ها توانایی های فرد رو صرفاٌ در زمینه مطالعاتی خودش مورد سنجش قرار میدهند و فقط در زمینه های مطالعاتی خود شخص سوال میپرسند.پس باید پایان نامه یا موضوع مورد مطالعه خودتونو خوب بلد باشید به خصوص بحث چکیده انگلیسی که در موارد زیادی ازش سوال پرسیده میشود.

5) حتی الامکان سعی کنید قبل از مصاحبه جزوه های مربوط به اساتید اون دانشگاه رو پیدا کرده و نگاه کلی به آنها بیاندازید و دانسته های خودتون را با اونها یکسان سازی کنید . تو یکی از این دانشگاه ها استاد جزوه درسی خودش رو باز کرده بود و ازش سوال طرح میکرد!!

6) یکی از مواردی که شاید تمرکز کمتری بهش صورت میگیرد تکمیل مدارک است. سعی کنید همه مدارک تحصیلی و پژوهشی خودتون رو بدون کم و کاست و با نظم و ترتیب در یک فولدر ثابت (فیکس) کنید تا خدایی نکرده حق تون ضایع نشود. چون این بحث خیلی روی ذهنیت داور نسبت به شما تاثیر میگذارد.

7) مورد پایانی اینه که  داشتن اعتماد به نفس و خنده رو بودن در حین مصاحبه، اثر مثبت بسیار باور نکردنی بر فرایند مصاحبه دارد.

و در نهایت امیدوارم هرکسی به اون چیزی که لیاقتشو داره برسه و برای همه کسانی که در راه کسب  علم و دانش تلاش میکنند آرزوی موفقیت دارم. پنجشنبه 1 خرداد 1393  09:57 ق.ظ    افشین سیفی جمادی