تبلیغات
سایت تخصصی علوم دامی ایران
  • تازه ترین مطالب:
آخرین مطالب
واردات گوشت آلوده به رادیواکتیو به کشور
واردات گوشت آلوده به رادیواکتیو به کشور

برای تامین نیازهای کشور سالانه در حدود 200 تا 250 هزار تن گوشت قرمز به کشور وارد می شود. این میزان گوشت قرمز از کشورهایی نظیر برزیل و هند وارد بازارهای مصرف کشور ما میشوند .

با توجه به وجود مراتع فراوان در کشور برزیل و ارزان بودن نهاده ها، قیمت گوشتهای تولیدی این کشور بسیار پایین تر از میانگین قیمت جهانی آن است گذشته از اینکه کیفیت این گوشتها نیز بسیار پایین می باشد .

همچنین در اواخر عمر دولت دهم و احتمالا اوایل حضور دولت یازدهم، اقداماتی در جهت  واردات گوشت قرمز از کشور اوکراین به میهن عزیزمان صورت گرفته است. به دلیل اینکه احتمال میرود تشعشعات ناشی از مواد رادیواکتیوی که در حادثه نیروگاه اتمی چرنوبیل پخش شده بودند هنوز در تولیدات کشاورزی به خصوص گوشت های تولیدی این کشور وجود داشته باشد.

کشورهایی از قبیل روسیه (با توجه به اینکه نیاز بالایی به گوشت قرمز دارد) علی رغم اینکه هم مرز با اوکراین میباشد از خرید محصولات تولیدی این کشور ممانعت می نماید در نتیجه اوکراین برای اینکه بتواند محصولات خود مشتری پیدا کند، مجبور به کاهش قیمت محصولات تولیدی خود است لذا این گوشت ها با قیمت پایین و در حدود یک سوم قیمت های جهانی فروخته میشود.با توجه به اینکه مشکلاتی چون انواعی از سرطان ها از جمله سرطان تیروئید و نقص ژنتیکی در نوزادان از خاصیت تشعشعات مواد رادیواکتیو ناشی می شود، حتی ورود بسیار کم این نوع گوشت های آلوده به کشور نیز می تواند سلامت کل افراد جامعه را به خطر بیاندازد به همین جهت انتظار میرود نهادهای مسئول به خصوص مجلس شورای اسلامی درخصوص صحت و سقم واردات گوشت آلوده به رادیواکتیو از اوکراین تحقیقات جدی انجام داده و در صورت مشاهده هر گونه تخلف به طورقاطع با مافیای قاچاق گوشت برخورد قضایی و قانونی کند.


 جمعه 19 مهر 1392  03:52 ب.ظ    افشین سیفی جمادی