تبلیغات
سایت تخصصی علوم دامی ایران
  • تازه ترین مطالب:
آخرین مطالب
مقایسه نژادهای مختلف و معروف گاو از تمام نقاط جهان
مقایسه نژادهای مختلف و معروف گاو از تمام نقاط جهان

دوستان عزیز در این پست جدولی براتون گذاشتم که 26 نژاد گاوی دنیا را از نظر فراسنجه های مختلف با هم مورد مقایسه قرار داده است.

این جدول بی نظیر ترین مقایسه در این سطح می باشد.دانلود PDF

شاخص هایی که بوسیله عدد نشان داده شده اند به این صورت هستند: عدد 1، بالاترین و عدد 5، پایین­ترین میباشد.

در جدول فوق همه خصوصیات عملکردی و خصوصیات نژادی گاوهای مختلف از بخش­های مختلف جهان بررسی شده است. نژادهای مختلف از نظر توان عملکرد و سایر خصوصیات تولید با هم متفاوت هستند. در رابطه با گاوهای گوشتی آنچه که از جدول بر می ­آید این است که نژادهایی همچون سیمنتال و شاروله از نظر صفاتی از قبیل بازدهی خوراک، رشد قبل از شیرگیری، رشد بعد از شیر گیری، بازدهی تحت شرایط حداقل مدیریتی، وزن بهینه کشتار و ماهیچه ­ای شدن عملکرد بسیار بهتری نسبت به سایر نژادهای شیری و دو منظوره نشان می دهند و سرمایه گذاری بر روی هریک از این نژادها با ارزش بوده و در نهایت منجر به بهره وری مناسب می­گردد. در مورد صفاتی همچون شیرواری و ماندگاری درگله نیز این دو نژاد حتی میتوانند با گاوهای شیری خالص نیز رقابت کنند به گونه ای که در این جدول نشان داده شده است که گاو سیمنتال توانایی تولید شیری برابر با نژادهای مطرح شیری نظیر فریزین (هلشتاین) و براوون سوییس را نیز دارد. در جدول فوق نشان داده شده است که گاوهای نژاد فریزین، براوون سوییس و سیمنتال بهترن عملکرد شیرواری را دارند و در قالب مقایسه با سایر نژادها عدد یک را به خود اختصاص داده ­اند که نشان از پتانسیل بالای این نژادها در تولید شیر دارد. بنابراین پرورش نژاد سیمنتال علاوه بر اینکه سبب تولید گوشت زیاد و با کیفیت می­شود، از نظر شیرواری نیز میتواند عملکرد قابل توجهی از خود نشان دهد.

گاو شاروله نیز در مقایسه با سایر گاوهای گوشتی از نظر اکثر فراسنجه­ های ذکر شده در جدول نظیر بازدهی خوراک، رشد قبل از شیرگیری، رشد بعد از شیر گیری، وزن بهینه کشتار و ماهیچه ­ای شدن عملکرد بسیار بهتری نسبت به سایر نژادهای گوشتی نشان داده است و بی شک با توجه به اینکه این نژاد قابلیت سازگاری خوبی نیز دارد، بنابراین می تواند هدف بسیار خوبی برای اجرای طرح­ های به نژادی برای تولید گوشت باشد.


 جمعه 30 خرداد 1393  11:14 ب.ظ    افشین سیفی جمادی